Ali obstaja posebna zakonodaja glede tovrstne odškodnine v Sloveniji ?
Ne, ni mogoče pridobiti obveznih primerov nastanka škode, čeprav ni bil nameren. Ali obstaja posebna zakonodaja glede te vrste odškodnine v Sloveniji? Ne, ne obstaja! (Kljub temu pa lahko na sodišču pridobite odškodnino. )
Vendar pa se sodišča pri postopkih za uveljavljanje odškodnin osredotočajo na dokazovanje, da je bila oseba pozitivno kriva. V skladu s tem morate dokazati, da ste bili resnično vpleteni in so vaši dejanja povzročila škodo drugim. To pomeni, da bi morali imeti fizične ali kakršne koli druge dokaze o nesreči ali napaku.
(Nasprotno pa lahko uporabite tudi previdnostne ukrepe in preventivne strategije izogniti morebitnim pozitivnim posledicam.) Iz tega razloga se veliko ljudem odloča za ustrezne varovalne ukrepe preden pridejo do nesreče ali napake. Tako lahko preprečijo morebitno širjenje številnih posledic dogodka ali napake ter zmanjšajo možnost tožbe proti njim.
Zato sklepamo, da ni mogoče pridobiti obveznih primerov nastanka škode, čeprav ni bil nameren! Svetujemo vam torej previdno ravnanje in reden pregled varovalnih mehanizmov - potem bo manj verjetno potrebna finančna odpravnina!
Zaključek
Včasih se lahko zgodi, da bi škoda nastala nehote. Čeprav ni bila nameren(a), lahko vselej pride do obveznih primerov nastanka škode. (!) Vendar pa je to izredno težko pridobiti. Razlog je, ker se običajno zahteva, da ljudje potrdijo, da so bili nezavedni o tem in da je bil namen neškodljiv. Težava je tudi v tem, da je treba dobiti dovoljenje od stranke ali drugega subjekta, ki je trpel posledice. Zaključek: Je možno pridobiti obvezne primere nastanka škode, čeprav ni bil nameren? Odgovor je pritrdilen! To pomeni, da lahko s pomočjo ustreznega postopka dobite takšne primere. Zato moramo biti pozorni na morebitna tveganja in previdnostni ukrepi pred sprožitvijo dejanja ali izvedbo storitev ter jih primerno varovati!